Praha je k vegetariánům vstřícná a je v ní i na "západní" poměry dost vegetariánských restaurací. U mě je na prvním místě indické občerstvení Beas Dhaba, která má v Praze už pět poboček. My často chodíme do Bělehradské, která by se během příštího roku měla změnit na samoobslužnou. V současnosti funguje tak, že nejdřív zvolíte malé nebo velké menu (ve všedních dnech je výběr větší) a jednotlivé složky menu si poskládáte podle sebe ze dvou možností. Na výběr je bílá nebo ochucená rýže, brambory nebo zelenina, čočka nebo fazole, ovocný nebo zeleninový salát a nakonec polévka, její nabídka se obměňuje. Ve velkém menu je navíc pálivé chutney a sladká halva, která je podle indických tradic vyrobená z krupice. Můžete si navíc přidat i dezert, různé nealkoholické nápoje, případně si můžete zakousnout nějakou tu placku nebo plněnou taštičku. Prostředí je příjemné, na stole je zdarma džbán vody s citrónem, takže dohromady to máte jeden fajnový kulinářský zážitek.

vegan food 02

Hned ve vedlejší Londýnské ulici je veganská restaurace Loving Hut, kterou můžete navštívit ještě na dalších třech místech. Klobouk dolů před jejich úpravou sóji. Bude vám připadat, že vážně jíte maso a můžete sem podle pozvat i nějakého milovníka masa, nic nepozná :). Jídelníček je založen na asijské kuchyni. V poledne je tu samoobslužné menu a večer funguje Loving Hut jako normální restaurace. Nejsem si tak úplně jistá, jestli je Loving Hut důkazem toho, že veganská strava je hyper zdravá, to se týká určitě jejich výborného sushi, ale některá jídla jsou velmi mastná,  u bílého tofu zůstává sádrová pachuť. Na fotce je tofu v mořské řase na kari.

Radost FX má nespornou výhodu v umístění (kousek od nejpoužívanější stanice metra I. P. Pavlova) a také v nonstop kuchyni. V dekadentním prostředí připomínající salonek bohaté dámičky z dob Ludvíka XIV. mají originální menu, ze kterého se sbíhají sliny, jakmile ho začnete číst, ale skutečnost mě trochu zklamala. Při předvánoční návštěvě jsme se shodli, že je jídlo příliš kořeněné a přesolené, ale byla jsem tu na večeři pouze jednou, tak nevím, jestli se to děje pravidelně. Jinak se nedalo mému špenátovému burgeru s oříšky, sýrem a česnekem nic vytknout. Uprostřed noci je to asi nejlepší varianta, jak se v Praze najíst a to se netýká jen vegetariánů.

 

Mlsná Kavka na Florenci nabízí jídelníček o něco jemnější. Aktuální menu můžete sledovat na facebooku. Restaurace je mi sympatická i pořádáním různých akcí spojených s jídlem. Pořádá se tu vaření s dětmi spolu s šéfkuchařem a zhruba každý měsíc kurzy vaření.

 

Síť Country Life nabízí biobchody i tři samoobslužné restaurace. Pro mě trochu nevýhoda, protože je mi líto něco z nabízených ňamek vynechat a pak se sotva odvalím od stolu. Kromě dezertů a salátů si můžete nabídnout třeba pečenou mrkev nebo pečené brambory s dobrým kořením.

 

A poslední třešničkou na dortu jsou sesterské restaurace Maitrea a Lehká hlava. Vnitřní prostory (takhle to možná vypadá v elfím bytě ve kmeni stromu) i jídlo jsou tak fenomenální, že se podle zvěstí obě místa proslavila i za pražskými humny. A proto je také důležité rezervovat si místo dopředu a pak si užijí všechny vaše smysly... Pokud se z Maitrey nebudete schopní dostat (kvůli okouzlení nebo plnému žaludku) můžete tu vysedávat až do začátku nějakého cvičení nebo přednášky a zatím si přečíst knihu z jejich vlastního nakladatelství, ani jedno posoudit nemůžu, protože jsem obžera a raději vysedávám u talíře než na přednáškách. Nejlepší vzpomínky odsud mám na rozpečený kozí sýr ve focaccie se špenátem, grilovaným lilkem, rajčaty a pažitkovým krémem. Lehká hlava zase čas od času pořádá brunch, skladba jídel je podobná.

 

A to jsem ještě zdaleka neoběhala všechno. Seznam vegetariánských a veganských restaurací nejen v Praze najdete ZDE.

 

 

Malé upozornění pro pracující vegany, kteří si musí do práce pořád nosit připravené jídlo z domova. Skupina veganů začala v Praze rozvážet veganské obědy. Jídelníček je na jejich facebooku.

 

 

Share

Komentáře   

 
0 #3 Matty 2014-08-18 07:27
Tak jsem to odeslal dřív, než jsem chtěl.

http://www.grkh.cz/kongres-hotel/restaurace.php - tady jsem byl naposledy a je zde výběr i pro vegetariány a myslím, že dost kvalitní.
Citovat
 
 
0 #2 Matty 2014-08-18 07:26
Tak důležité je, aby restaurace obecně nabízely kvalitní jídla a to jak "normální", tak i pro vegetariány. Myslím, že tento trend tu je a ve větší míře se to i daří, alespoň v těch lepších restauracích. Jinak ty veganské obědy - dobrý nápad :)
Citovat
 
 
+1 #1 Martina Vodáková 2013-04-16 17:57
Tak si taky nějakou otevři, Eli, dej se na kšeft :lol:
já Ti tam budu dělat přípravářku 8)
Citovat
 

Přidat komentářProsím, tato skládačka ukáže, zda nejsi robot. Nemusí být přesná.
Pokud tě tato malá hra už nebaví, tak se stačí ZAREGISTROVAT ZDE
 
 
 
 
 
Nejpopulrnj blogy recept